GAP Turu 8 Gün 7 Gece

GAP Turu 8 Gün 7 Gece
 1. GÜN / Diyarbakır >Sabah saatlerinde Diyarbakır havalimanına iniş. Havalimanında bizi bekleyen     rehberimizle birlikte Hasanpaşa hanına hareket. Yöresel tatlardan oluşan kahvaltımızı Diyarbakırda alıyoruz.     Kahvaltımız sonrası yürüyerek;     Ulu camii, Tarancı müzesi, Protestan kilisesi, Ermeni kilisesi, Diyarbakır     surları, On gözlü köprü, Keçi burcu, Diyarbakır Müzesi gezilecek yerler. Konaklamamız Diyarbakır'da.
 
2. GÜN / Hasankeyf > Midyat > Mardin >Kahvaltımız sonrası Hasankeyf’e hareket ediyoruz.  Hasankeyf     ören yeri, Ulu Camii, Büyük ve küçük saray, Zeynel bey türbesini gezdikten sonra Savur'a hareket. Yolumuz     üzerinde Kıllıt köyü ve Savuk konaklarının gezilmesinden sonra Midyat’a hareket.. Midyat’a varış. Birçok filme     ve diziye ev sahipliği yapmış Devlet Konukevi gezisi, Mardin’e özgü gümüş işleme sanatını görebileceğimiz     Telkari gümüş atölyelerinin gezilmesinden sonra otelimize geçiş.  Deyrul Umur Mor Gabriel Manastır ziyareti     ardından Hıristiyanlık öncesi kurulmuş bir ticaret kenti olan, Güney Mezopotamya ile İran üzerinden     Akdeniz'e ulaşan ve "İpek Yolu" diye de adlandırılan ticaret yolları üzerindeki en önemli noktada bulunan, bir     zamanlar "Mezopotamya'nın payitahtı" olarak da anılan Nusaybin'e varış.  Türkiye -Suriye sınırı, Zeynel Abidin     Camii, Mor Yakup Kilisesi, Türkiye'nin son noktadaki tren istasyonu Nusaybin tren İstasyonunu gördükten     sonra Mardin otelimize dönüş. Konaklama Mardin'de.

3. GÜN / Mardin> Kahvaltımız sonrası tam gün Mardin turu.  Mardin turumuzda; Deyr ul Zafaran Manastırı ziyareti. Eski bir tapınağın üzerine kurulmuş ve bir dönem Dünya Süryanilerinin Patriklik Merkezi olan Deyr’ul zafaran Manastırı ile başlıyoruz. Artuklu döneminde inşaatına başlanıp Akkoyunlu döneminde bitirilen önemli eserlerden biri olan Kasımiye Medresesi’ni ziyaret ediyoruz. Mardin merkeze dönüp en önemli Süryani kiliselerinden Kırklar Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Mardin Müzesi, ulu camii, Latifiye camii, Süryani taş ustalarının elinden çıkmış dünyaca ünlü Mardin evleri, Güneydoğu'nun en güzel ve otantik çarşılarından Mardin Çarşısı (Bakırcılar Çarşısı, Marangozlar Çarşısı, Kuyumcular Çarşısı v.s.), kapısı bir sanat şaheseri sayılan Kız Meslek Lisesi, Zinciriye Medresesi, Ermeni mimar Lole'nin eseri Eski Postane Binası, Şehidiye Camii ve Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, sitti Radeviye ziyaret duraklarımız oluyor.  Mardin Çarşısı’nda serbest zaman. Akşam yemeğimiz  Cercis Murat Konağında Yöresel Müzik eşliğinde Kına gecesi show( EKSTRA )  ile birlikte… konaklamamız Mardin’de Otelimizde .  

4. GÜN / Mardin > Şanlıurfa 
Kahvaltımız sonrası Şanlıurfa'ya hareket. Yolumuz üzerinde Dara harabeleri gezisi. Eski çağlarda Mezopotamya'nın en önemli yerleşim yerlerinden ve Roma Dönemi'nde bir garnizon şehri olan Dara /Anastasiopolis antik kenti turu: Dara Harabeleri, Kaya mezarları, Sarnıçlar, Zindan, köy ziyaretlerimizin ardından Şanlıurfa'ya hareket ve varış. Göbeklitepe’ye geçiş.. Dünyanın en eski mabedi, devasa T stellerin oluşturduğu kült merkezi GÖBEKLİTEPE ören yeri gezimizden sonra Şanlıurfa merkeze 45 km mesafede olan Harran’a hareket. Dünyada kurulan ilk İslami üniversite olan Harran üniversitesi harabeleri, Ulu camii, Tarihi Rasathane, Hz. Yakup’un dayısı kızı Rahel’e aşık olduğu kuyu, yöreye özgü konik evlerin gezilmesi ve çay-kahve molamızdan sonra Urfa şehir merkezine dönüş. Akşam yemeğimizde Şanlıurfa SIRA GECESİ ( EKSTRA ) . Konaklamamız Urfa’da.

5. GÜN / Şanlıurfa
Sabah kahvaltımız sonrası Şanlıurfa şehir turuna başlıyoruz. Balıklıgöl, Hz. İbrahim’in doğduğu mağara, Urfa kalesi, Bakırcılar ve kilimciler çarşısı, Gümrükhanı, Reji( Aziz Petrus ) Kilisesi, Fırfırlı Camii ( on iki havari kilisesei ), Selahattin Eyyubi Camii (Aziz Youhanna Kilisesi ), Ulu camii,  Şanlıurfa Kent müzesi ( Mahmutoğlu Kulesi ), Kurtuluş Müzesi turu.. Konaklamamız Şanlıurfa'da

6. GÜN/ Şanlıurfa > Adıyaman
Sabah kahvaltımızdan sonra Adıyaman'a hareket. Yolumuz üzerinde Atatürk barajı gezisi ve devamında Adıyaman turu. Karakuş tepesi, Arsemia, Yeni- Eski Kale ve gün batımı için Nemrut dağının zirvesine çıkış. Akşam yemeğimiz ve konaklamamız Adıyaman'da.         

7. GÜN / Adıyaman > Gaziantep 
Kahvaltımız  sonrası Halfeti'ye hareket. Bir kısmının Birecik baraj sularının altında kaldığı Halfeti’de tekne ile yapacağımız Rum kale ve Savaşan köyü, Halfeti sokakları ve konakları gezimizden sonra Birecik'e hareket. Birecik kalesi, Kelaynak kuşları üretme çiftliği, Birecik köprüsü gezimizden sonra Fırat Nehri kıyısında mola. Nizip'e hareket. Zeugma mozaiklerinin çıktığı köyde gezinti. Gaziantep'e geçiş. Konaklama Gaziantep'te.

8. GÜN / Gaziantep 
Kahvaltımız sonrası tam gün Gaziantep şehir turu. Zeugma Mozaik Müzesi, Bayazhan,Kalenin gezilmesi. Tarihi çarşılarda gezi. TAHMİS’de***  Kahve molası. Gaziantep havalimanına hareket. Uçuşlar ve turumuzun bitişi. 
Copyright © 2018 | Kaliru Turizm | Web tasarım Deltawebsistem