Şanlıurfa Müzeleri

Şanlıurfa Müzeleri
Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi
Balıklıgöl’ün yanında Haleplibahçe’de yer alan Müzede arkeolojik ve etnografik eserler yer almaktadır. Müzede Dünyanın 12.000 yıllık en eski heykeli “Balıklıgöl Heykeli” sergilenmektedir. Göbeklitepe’de bulunan 12.000 yıllık eserlerin yanısıra; Sümer, Hurri, Mitanni, Hitit, Asur, Makedonya, Roma, Bizans, Emevi, Abbasi, Eyyubi, Selçuklu, ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir.
Şanlıurfa Haleplibahçe Mozaik Müzesi
Balıklıgöl yakınlarındaki Halepli Bahçe'de bulunan 3. ve 4. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen Amazon kraliçelerinden Hippolyte, Antiope, Melanipe, Penthesileia'nın av partisini tasvir eden mozaikler ile diğer kazılarda bulunan mozaikler yer almaktadır. 
Şanlıurfa Kurtuluş Müzesi
Samsatkapı Meydanı’nın kuzeyinde yer alan Mahmud Nedim Efendi Konağı, 2009 yılında restore edilerek “Kurtuluş Müzesi”ne dönüştürülmüştür. Müzede, savaş sırasında kullanılan silah, mermi, askeri ve yöresel kıyafet ile fotoğraf ve belgelerin yanı sıra, Fransızlara karşı mücadeleye öncülük etmiş “Onikiler”in yöresel kıyafetler içinde heykelleri sergilenmektedir. 
Şanlıurfa Geleneksel El Sanatları Müzesi
Balıklıgöl’ün kuzeybatısında yer alan tarihi Sayganlar Evi, Şanlıurfa Valiliği ve ŞURKAV öncülüğünde “Şanlıurfa Geleneksel El Sanatları Müzesi ve Satış Merkezi” olarak 2011 yılında açılmıştır. Müzede Şanlıurfa’ya ait el sanatları ürünleri sergilenmektedir. Yöresel ürünler müzede satışa sunulmaktadır. 
Şanlıurfa Mutfak Müzesi
Ulu Caminin güneyindeki sokakta bulunan tarihi “Hacıbanlar Evi” Şanlıurfa Belediyesi’nce restore edilip 2011 yılında “Geleneksel Mutfak Müzesi”ne dönüştürülmüştür. Müzedeki mutfak, kiler ve odalar geleneksel malzemelerle döşenmiştir. Odalarda Urfa’ya özgü kıyafetler içerisinde heykellerle  günlük yaşam canlandırılmıştır. 
Şanlıurfa İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi
Urfa şehir surlarının güneyinde bulunan “Harran Kapısı”na biti¬şik 17. yüzyılda inşa edilmiş olan tarihi yapı son yıllkarda “Yasin'in Kahvehanesi” olarak bilinmekteydi. 2011 yılında Şanlıurfa Belediyesi’nce satın alınıp restore edilen yapı müzik müzesine dönüştürülmüştür. Urfa Müziği ile ilgili bilgi panoları, müzik malzemeleri ve fotoğraflar ve müzik eserleri sergilenmektedir.
Şanlıurfa Müslüm Gürses Müzik ve Sanat Müzesi
Mahmut Nedim Konağı içinde Kurtuluş Müzesi’nin yanındaki tarihi binada yer alan müze; Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde doğan, 2013 yılında hayatını kaybeden Şanlıurfalı ünlü ses sanatçısı Müslüm Gürses adına Şanlıurfa Valiliği tarafından 2013 yılında açıımıştır.
Urfa Kent Müzesi
Harran yolu üzerinde Beykapısı’ndaki surların içinde yer alan ve Mahmudoğlu Kulesi adıyla bilinen yapı 1098-1144 yılları arasında Urfa’da kontluk kurmuş Haçlılar döneminde Kale olarak inşa edilmiştir. 
Şanlıurfa belediyesi tarafından 2012 yılında restore edilen tarihi yapı, 2014 yılında Şanlıurfa tarihi ve kültürünün sergilendiği “Şanlıurfa Kent Müzesi” olarak açılmıştır. 
Şanlıurfa Tasavvuf Müzesi
Ellisekiz Meydanı’nın doğusunda yer almaktadır. 1892 tarihinde inşa edilmiştir. Halveti Tekkesi ve Şeyh Saffet Tekkesi diye bilinen yapı 2013 yılında restore edilip tasavvuf Müzesine dönüştürülmüştür.
Copyright © 2018 | Kaliru Turizm | Web tasarım Deltawebsistem